Przy Muzeum Lniarstwa powstaje „Bielnik po robocie”

Muzeum Lniarstwa

Muzeum Lniarstwa

Muzeum Lniarstwa uruchomiło już wyobraźnię, a Leszek Chmielewski uruchomił środki! Na poprzemysłowym terenie żyrardowskiego Bielnika realizowany jest projekt utworzenia ogrodu społecznego pn. „BIELnik po robocie”. Będzie to otwarta dla mieszkańców przestrzeń wypoczynku, spotkań, dyskusji i wydarzeń kulturalnych, która zostanie otwarta na początku jesieni. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, które jest pomysłodawcą projektu, otrzymało na realizację tego działania grant w wysokości 50 tys. zł w ramach programu LECHSTARTER.

Opracowany z myślą o mieszkańcach projekt ogrodu społecznego narodził się z chęci zaktywizowania części zapomnianego i zniszczonego terenu poprzemysłowego po nieczynnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie na obszarze tzw. Bielnika. Mury dawnej fabryki, które dotychczas zniechęcały i odstraszały, zmieniają się w zieloną przestrzeń, tętniącą życiem. Wszystko za sprawą Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, które od maja br. rewitalizuje przestrzeń stwarzając mieszkańcom możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego w industrialnym klimacie budynków z czerwonej cegły.

„BIELnik po robocie” to nowy punkt kulturalny na mapie Żyrardowa, który będzie otwierany w sezonie letnim (maj-wrzesień). Będzie to bezpłatna dla wszystkich przestrzeń artystyczna ze sceną i miejscem pod plenerowe wydarzenia, piaszczysta plaża z leżakami, strefa wypoczynku z hamakami i siedziskami przygotowanymi w industrialnym stylu, strefa gastronomiczna ze stołami, grillem z wędzarnią, a także strefa warsztatowa.

Nawiązując do tradycji Żyrardowa, jako ośrodka przemysłu lniarskiego, Muzeum rozpoczęło prace od przygotowania ogródka lnianego, w którym zaprezentowało len ozdobny, a także od sprowadzenia ostatniej istniejącej lokomotywy zakładowej, która stanęła na dziedzińcu przed wejściem do Muzeum. Prowadzone są również prace nad przygotowaniem industrialnych siedzisk i stołów. W tym celu wykorzystano częściowo oryginalne wózki, które niegdyś służyły w fabryce do przewożenia tkanin. Rozpoczęto także prace nad przygotowaniem pierwszego w regionie muralu 3d, który znajdzie się na murze za budynkiem Muzeum. Projekt muralu został opracowany przez mieszkańca Żyrardowa, który zainspirował się największą na świecie kolekcją szablonów sitodrukowych, zmagazynowanych w Muzeum.

Uroczyste otwarcie ogrodu społecznego odbędzie się na początku jesieni, prawdopodobnie pod koniec września lub na początku października.

Projekt ogrodu społecznego „Bielnik po robocie”, który został zgłoszony przez Muzeum Lniarstwa do ogólnopolskiego programu LECHSTARTER, zakwalifikował się na 4. miejscu na liście rankingowej, otrzymując tym samym grant w wysokości 50 tysięcy złotych na realizację zadania.


Silk Road Poland