Polski jedynak na rynku hutniczym Rwandy

Rwanda

Rwanda

Jak wskazują przedstawiciele rwandyjskiej administracji górnictwo jest w chwili obecnej jednym z najbardziej obiecujących sektorów dla inwestorów zagranicznych w Rwandzie. Podkreślają oni, że wiele minerałów, w tym cyna, wolfram, tantal i złoto są pozyskiwane codziennie przez rzemieślników lub w prymitywnych kopalniach (artisanialmining).

Do 2020 r. kraj planuje wygenerować 800 mln USD rocznie z eksportu minerałów, a w 2024 r. wartość ta ma wzrosnąć wg szacunków do 1,5 mld USD (wobec 373 mln USD w 2017 r.) Rwandyjska Mines, Petroleum and Gas Board, która została utworzona w lutym 2017 r., ma w tym kontekście przeprowadzić misje poszukiwawcze w całym kraju w celu uzyskania danych geologicznych, które mogą pokazać, gdzie i w jakiej wielkości znajdują się cenne złoża. Taka polityka może mieć jednak negatywny wpływ na górników-rzemieślników, którzy stanowią większość siły roboczej w tym kraju.

Komentarz: Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku kraj odnowił 27 koncesji dla firm wydobywczych, ale wiele z nich straciło umowy, w tym dwie amerykańskie firmy, które złożyły międzynarodowy arbitraż przeciwko Rwandzie. Rosyjska firma ROSGEO, państwowa spółka geologiczna, w najbliższych dniach zadebiutuje w rwandyjskim sektorze wydobywczym, przeprowadzając badania geologiczne, badania eksploracyjne i dostarczając sprzęt. Tymczasem Luna Smelter, firma założona przez polskie konsorcjum Luma Investment i spółkę miejscową, prowadzi jedyną w chwili obecnej nowoczesną hutę cyny w Afryce Wschodniej, pozwalając na przetwórstwo kasyterytu w samej Rwandzie, zamiast eksportu surowca do zakładów przetwórczych w Azji. Obecność polskiego inwestora stanowi szansę na uzyskanie z pierwszej ręki informacji o miejscowych realiach przez ew. firmy zainteresowane poszukiwaniem metali i minerałów w tym kraju.

źródło: Ambasada RP w Dar es Salaam
foto: Pixabay


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *