Otwarcie Galerii Magazynowej – Muzeum Pałacu w Wilanowie, 12 września 2017

Tkaniny oraz sztuka Dalekiego Wschodu w Galerii Magazynowej, Galeria Magazynowa

Tkaniny oraz sztuka Dalekiego Wschodu w Galerii Magazynowej, Galeria Magazynowa

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie udostępniło zwiedzającym nowe pomieszczenie: Galerię Magazynową. Jest to nowatorskie połączenie przestrzeni wystawienniczej z magazynem zbiorów – od teraz otwartym dla publiczności. Goście odwiedzający pałac zobaczą cenne dzieła sztuki, które dotychczas z różnych przyczyn były przechowywane w zamkniętych magazynach. Część z nich nie mieściła się w głównym nurcie wystawy stałej, część wymaga prac konserwatorskich, inne zaś są bardzo wrażliwe, przez co potrzebują specjalnych zabezpieczeń mechanicznych i odpowiednich warunków klimatycznych. Zapewnienie ich jest nie lada wyzwaniem, które muzeum postanowiło podjąć.

Z inicjatywy dyrektora muzeum Pawła Jaskanisa powstał projekt utworzenia nowatorskiej przestrzeni odkrywającej przed zwiedzającymi nieznane dotychczas dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego z kolekcji wilanowskiej, przy równoczesnym zapewnieniu im optymalnych warunków środowiska. W latach 2013–2017 w kilkudziesięcioosobowym zespole kierowanym przez Agnieszkę Pawlak pracowali specjaliści z wielu dziedzin: architekci, projektanci oraz wykonawcy wnętrz, gablot, systemów oświetlenia i zabezpieczeń, a także historycy sztuki i konserwatorzy – pracownicy muzeum. W efekcie prowadzonych prac około 3260 obiektów rzemiosła artystycznego będzie przechowywanych w warunkach lepszych niż dotychczas, a powierzchnia ekspozycyjna muzeum zwiększy się o 224 mkw. Poznawanie zbiorów magazynowych może być wyjątkowym doznaniem, które z pewnością docenią koneserzy sztuki. Ze względów konserwatorskich w Galerii Magazynowej nie może przebywać więcej niż 20 osób jednocześnie, co daje możliwość zwiedzania spokojnego, uważnego i tworzącego przestrzeń do refleksji.

Nowoczesny magazyn zbiorów

Nowoczesny magazyn zbiorów muzealnych nie powinien być miejscem przechowywania obiektów gorszych czy niepotrzebnych. Nie powinien być lamusem, ale sercem kolekcji i przestrzenią dynamiczną. W nowoczesnym muzeum magazyn jest równie ważny co ekspozycja stała, a publiczność powinna móc poznawać zgromadzone w nim unikatowe dzieła sztuki. Poszerzając dostęp do zbiorów, pracownicy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie skoncentrowali się również na zapewnieniu im bezpieczeństwa. W nowych magazynach wyodrębnili obszary dla zbiorów o specjalnych wymaganiach i zapewnili im odpowiednie parametry klimatu, tj.: wilgotność, temperaturę i światło. Cenne obiekty wyeksponowali w specjalnie zaprojektowanych gablotach, w których możliwe jest stworzenie odpowiedniego mikroklimatu i które pozwalają zwiedzającym oglądać delikatne eksponaty z bardzo bliska. Stworzyli również nowoczesną pracownię konserwatorsko-badawczą, w której prowadzone prace będzie można obserwować przez szklaną ścianę.

Obiekty eksponowane w Galerii Magazynowej

W wilanowskiej Galerii Magazynowej zgromadzono ekskluzywną kolekcję wyrobów sztuki złotniczej, oryginalne tkaniny ścienne z apartamentów królewskich oraz kolekcję przedmiotów z Dalekiego Wschodu. Zabytki zebrane w jednym pomieszczeniu mają podobne wymagania środowiskowe, a także odpowiadają sobie tematycznie. Powstały więc oddzielne magazyny dla: ceramiki europejskiej, przedmiotów wykonanych z metalu, rzemiosła z kręgu kultury Azji. W gablotach osobno prezentowane są: ceramika, szkło, metal, tkaniny i papier oraz drewniane przedmioty dekorowane laką orientalną i europejską.

Markoniówka dawniej i dziś

Na nowe magazyny zbiorów przeznaczono budynek tzw. Markoniówki. Parterowy pawilon kąpielowy księżnej marszałkowej Lubomirskiej dobudowany został do południowego skrzydła pałacu w latach 70. XVIII w., a obecny kształt uzyskał pod koniec XIX w., po przebudowie według projektów Leandra i Władysława Marconich. Budynek był kilkakrotnie remontowany i pełnił różne funkcje. Na półpiętrze znajdowały się m.in. pomieszczenia dla służby, na piętrze – prywatne pokoje i mieszkanie właścicieli pałacu. Gdy pałac wilanowski stał się muzeum, w Markoniówce zorganizowano biura dla pracowników oraz pracownie konserwatorską i fotograficzną. Pawilon połączony jest z wnętrzami ekspozycyjnymi pałacu, dzięki czemu zwiedzający mogą przejść do Galerii Magazynowej bezpośrednio z wystawy stałej. Jednocześnie jest on osobną kubaturą, którą łatwo oddzielić, a tym samym stworzyć w niej przestrzeń o bardziej ustabilizowanych warunkach klimatycznych niż we wnętrzach pałacowych.

Informacje dla zwiedzających

Dni i godziny otwarcia

  • w sezonie letnim (do 15 października): poniedziałek, środa, sobota, niedziela: 9.30–18.00;
  • wtorek, czwartek, piątek: 9.30–16.00
  • w sezonie zimowym (od 16 października do 15 grudnia): we wszystkie dni oprócz wtorku 9.30–16.00

Bilety – obejmują zwiedzanie: Galerii Magazynowej, Apartamentów Marszałkowej Lubomirskiej oraz Pokoi Chińskich i Myśliwskich

  • bilet zwykły: 15 zł
  • bilet ulgowy: 10 zł

Zwiedzanie wyłącznie dla gości indywidualnych.

foto: W. Holnicki