O przyszłości Europy na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju

Forum Ekonomiczne

Forum EkonomiczneO przyszłości projektu europejskiego i o poszukiwaniu nowego modelu współpracy i partnerstwa w stosunkach międzynarodowych rozmawiali uczestnicy XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, wśród nich wiceministrowie MSZ Jan Dziedziczak, Konrad Szymański i Marek Magierowski.

Przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych byli gośćmi paneli poświęconych przyszłości Europy, współpracy z Polonią, kształtowaniu nowych liderów oraz promocji polskiej gospodarki za granicą. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum jest Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady.?

Wiceminister Jan Dziedziczak podczas panelu Rola pozytywnego wizerunku Polski na świecie w indywidualnym sukcesie Polaków mieszkających za granicą mówił o istotnej roli Polonii w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. – Są dwie rzeczy, o które przede wszystkim apelujemy do Polonii: lobbing za Polską i sprawami polskimi oraz obronę dobrego imienia Polski – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. – Dobro wraca. Jeśli walczymy o dobre imię Polski, jako Polonia za granicą będziemy lepiej traktowani w danym kraju – dodał. Wiceminister Jan Dziedziczak wziął także udział w panelu Polska – serce innowacji w ramach Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.

Podczas panelu zatytułowanego Wspólnota podzielona – Quo vadis Europa? wiceminister Konrad Szymański mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną Europą, a w szczególności o problemach związanych z bezpieczeństwem. – Unia ma swoje zewnętrzne granice na południu i wschodzie. Oczekujemy jedynie symetrycznego podejścia do kwestii bezpieczeństwa – powiedział. – Nasz wpływ na zewnętrzne granice i polityka sąsiedztwa wraz z procesem akcesyjnym zostały całkowicie zniszczone – zauważył wiceszef polskiej dyplomacji. – Są ważne powody, żeby rozmawiać o przyszłości Europy, ale nie ma wielu dobrych odpowiedzi – dodał. Wiceminister Konrad Szymański wziął także udział w panelu Marka Polska – nieoszacowany potencjał Polonii w inwestycjach zagranicznych polskich przedsiębiorstw.

Wiceminister Marek Magierowski podczas panelu Doświadczenia i wyzwania dyplomacji ekonomicznej mówił o budowaniu polskiej marki. – Dzisiaj światem rządzą wielkie koncerny – powiedział wiceszef MSZ. – Powinniśmy się skupić na promowaniu polskich studentów, także studiujących za granicą, którzy kiedyś mogliby trafić do zarządów największych amerykańskich, francuskich, niemieckich czy brytyjskich spółek – podkreślił. – To jest narzędzie, którego moglibyśmy użyć budując naszą siłę polityczną i dyplomatyczną – dodał.

Jak co roku w Forum Ekonomicznym uczestniczy kilka tysięcy gości, w tym przedstawiciele rządów i parlamentów, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów. Biorą udział w ponad 180 panelach dyskusyjnych, wykładach, warsztatach i debatach. Spotkania odbywają się w ramach kilkunastu ścieżek tematycznych, w tym, poświęconej funkcjonowaniu UE, polityce międzynarodowej i bezpieczeństwu, a także w trakcie wydarzeń towarzyszących: Forum Europy Karpat, Forum Polonijne czy Forum Regionów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

źródło: Centrum Prasowe PAP