Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum 2017

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum 2017

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum 2017Od 17 do 26 sierpnia w Szczecinie, Berlinie i nadbałtyckim Trzęsaczu odbędzie się po raz trzynasty Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum”. Artystycznym patronem i jednocześnie głównym bohaterem wydarzenia będzie sir Andrzej Panufnik, kompozytor oraz dyrygent, który nie mogąc pogodzić się z narzuconymi przez komunistów ograniczeniami swobód twórczych, opuścił Polskę i osiadł na stałe w Anglii, gdzie mieszkał i tworzył aż do śmierci.

Zaproszenie na festiwal przyjęła lady Camilla Jessel-Panufnik. Słuchaczy usatysfakcjonują zapewne koncerty słynnej Orkiestry Filharmonii Lwowskiej, która w swej ponad stuletniej historii pierwszy raz wystąpi na Pomorzu Zachodnim. Wśród wykonawców znajdą się także Robert Kabara – skrzypek, Marcin Murawski – altowiolinista, Arkadiusz Bialic, Karol Gołębiowski, Bogdan Narloch – organiści, Andrzej Jungiewicz, Ewa Pobłocka, Gabriela Szendzielorz Sławomir Wilk – pianiści, Łukasz i Agata Długoszowie – fleciści, Bohdan Boguszewski, Volodymyr Syvokhip – dyrygenci, Orkiestry Filharmonii Lwowskiej i Academia.

Jak zwykle koncertom towarzyszyć będzie wiele imprez, a wśród nich wystawa fotograficzna „Andrzej Panufnik – życie i twórczość”, a także seans filmu dokumentalnego o kompozytorze pt. „Tata zza żelaznej kurtyny”. Ponadto zaplanowano spotkanie z autorkami książek o twórcy, zatytułowane „Andrzej Panufnik. Architekt emocji”.

Festiwalowe imprezy i koncerty odbędą się w pięknych salach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Zamku Książąt Pomorskich oraz w berlińskim kościele Herz Jesu Kirche, w szczecińskiej katedrze św. Jakuba, a także w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu.

Festiwalowa tradycja popularyzowania współczesnej muzyki polskiej będzie kontynuowana w następnych latach, między innymi poprzez prezentację dorobku kompozytorów, których dzieła na lata wykreśliły z sal koncertowych i z mediów władze komunistyczne.

W zamiarze organizatorów festiwalu jest przypomnienie, a w wielu przypadkach także odkrycie twórczości Wielkich Nieobecnych. Pierwszym z Nich będzie w tym roku Sir Andrzej Panufnik.

źródło: Centrum Prasowe PAP


Silk Road Poland