Demokracja w Tunezji rośnie w siłę

Uroczyste wręczenie Nagrody Nobla dla Tunezyjskiego Kwartetu Dialogu Narodowego w Oslo w dn. 10 grudnia to ważny dzień w historii młodej demokracji, jaką jest Tunezja. Tunezyjska grupa organizacji obywatelskich została doceniona za dojrzałość polityczną oraz społeczną, umiejętność dialogu i chęć poszukiwania pacyfistycznych rozwiązań w trakcie i po wyjątkowo trudnych przemianach ustrojowych.

 

Podczas uroczystego przyjęcia zorganizowanego z tej okazji w Ambasadzie Tunezji w dn. 11 grudnia br. pan Ambasador, Slim Ben Jâafar, podsumował przyznanie Tunezji tej najbardziej prestiżowej nagrody na świecie, tymi słowami: „Dzięki niezmiernie trudnej, delikatnej i jakże cennej pracy Kwartetu oraz zastosowaniu metody ciągłego dialogu udało się osiągnąć stabilność i ocalić naszą drogą Tunezję. Poprzez uchwalenie nowej konstytucji w styczniu 2014 roku, jak również organizację wyborów parlamentarnych i prezydenckich Tunezja dała przykład umiaru, tolerancji, równości oraz umocnienia praw kobiet, co wpłynęło na sukces tunezyjskiej transformacji”.

 

Swoje gratulacje podczas uroczystego wieczoru w Ambasadzie wygłosiła także w języku polskim oraz arabskim, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pani Joanna Wronecka.

 

Tunezja, pragnąc dodatkowo podkreślić wagę tej nagrody dla swego kraju, zainicjowała kampanię w mediach społecznościowych pod hasłem #unitedforpeace #unitedfortunisia, zachęcając wszystkich do wspierania Tunezyjczyków, ludzi, którzy podzielają te same pokojowe i demokratyczne wartości, co mieszkańcy Europy.

 

W filmie pojawiają się mieszkańcy Tunezji oraz osoby z całego świata, które gestem złożenia dłoni na sercu wyrażają wsparcie dla Tunezji i jej walce o demokrację. Mimo wielu trudności, jakim musi stawiać czoła obecnie ten kraj, demokracja ma się w nim dobrze i „rośnie w siłę”, jak mówi hasło, dzięki wsparciu ludzi z całego świata. Swoje poparcie dla tego kraju i zachodzących w nim przemian oraz solidarność można wyrazić poprzez dzielenie się swoim zdjęciem z gestem złożonych dłoni na sercu i podpisanym #unitedforpeace #unitedfortunisia.

 

Filmik z kampanii można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ya9UWcrqIUM

 

Natomiast relację z Oslo z ceremonii przyznania nagrody Nobla przez Komitet Noblowski, z niesamowitą przemową szefowej komitetu, Kaci Kullmann Five, można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=4wv6veGSCqw

 

Warto przypomnieć, że zmiany w Tunezji i pokojowy charakter przemian, jakie miały tam miejsce w ostatnich latach, możliwe były dzięki wieloletniej polityce władz Tunezji i działaniom, które rozpoczął już pierwszy prezydent tego kraju, Habib Bourghiba. To już za czasów jego prezydentury rozpoczęły się zmiany w kierunku podniesienia poziomu edukacji oraz wzmocnienia roli kobiet, jako podstawowych wyznaczników postępu cywilizacyjnego. Obszary też były przez lata najbardziej doinwestowanymi obszarami społecznymi w Tunezji, czego owocem, według wielu komentatorów, jest sukces przemian demokratycznych w Tunezji i obecna pozycja kraju.

 



Silk Road Poland