Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP: Pakiet ZUS wyłoży mikro i mały biznes

ZUS

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził pierwsze rozwiązania mające złagodzić problemy z płynnością polskich przedsiębiorstw w związku z epidemią koronawirusa.

Jeśli firma z powodu epidemii ma problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności wynikające z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie terminu płatności, możliwe jest skorzystanie z uproszczonych form pomocy:

  • odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.,
  • zawieszenia na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r., i tym samym wydłużenia o 3 miesiące terminu realizacji zawartej umowy.

Aby skorzystać z ulg należy złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie. We wniosku trzeba wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości terminowego opłacenia należności. Następnie będzie trzeba uzupełnić dokumentację o dodatkowe dokumenty dotyczące pomocy publicznej. Więcej informacji oraz szczegóły procedury znajdują się na stronie internetowej ZUS: https://bit.ly/39VZUlM.

Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorstwa nie ulegnie poprawie, będzie możliwość wystąpienia z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.

Dodatkowo ZUS planuje wstrzymanie działań egzekucyjnych – na należności od lutego do kwietnia 2020 r. wobec aktywnych płatników, którzy do końca stycznia 2020 r. nie zalegali z opłacaniem składek.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podkreśla, że zaproponowane działania są absolutnie niewystarczające. Odroczenie terminu płatności składek oznacza, że za trzy miesiące przedsiębiorcy zostaną obarczeni podwójnymi kosztami składek, co może mieć fatalny wpływ na tempo przywracania polskiej gospodarki do stanu normalności po kryzysie.

Mikro przedsiębiorstwa, w których płatnik jest jednocześnie ubezpieczonym, powinny mieć możliwość zawieszenia płatności składek za okres od lutego br. na okres od 2 miesięcy z możliwością przedłużenia tego okresu. Czas zawieszenia nie byłby wliczany w okres składkowy.

Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP zauważa – Jeśli, ktoś chce wyłożyć mikro i mały biznes, to niech dalej lansuje pomysły “odroczenia płatności ZUS”. Wówczas ci, którzy przetrwają teraz, mogą paść pod ciężarem skumulowanych długów w czasie odbudowy gospodarki. ZUS dla mikro i małych firm należy zawiesić do czerwca (bez wliczania tego w okres składkowy.

Jednocześnie wskazujemy, że już sam czas ograniczenia terminów odroczeń i zawieszeń proponowanych przez ZUS jedynie na miesiące luty – kwiecień br. budzi poważne wątpliwości. Perturbacje związane z stanem zagrożenia epidemiologicznego, mogą mieć wpływ na działanie firm w znacznie dłuższym okresie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien również ponosić całkowity koszt wypłacania wynagrodzenia chorobowego dla pracowników poddanych obowiązkowej kwarantannie od 1 dnia trwania kwarantanny.

ZPP opracował pakiet rekomendacji do specustawy związanych z minimalizowaniem zagrożeń dla gospodarki w związku z koronowirusem w Polsce. Propozycje rozwiązań znajdują się na stronie: https://bit.ly/2TXC0Ri.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w styczniu 2020 apelował również o wdrożenie pakietu rozwiązań dot. ulg i umorzeń długów w stosunku do ZUS. Rekomendacja w tym zakresie dostępne są na stronie: https://bit.ly/2Wrt9sL.

źródło: ZPP


Silk Road Poland

Komentarze do “Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP: Pakiet ZUS wyłoży mikro i mały biznes”

  1. ryzyko to jest cena wolności gospodarczej ale zawsze można wrócić do gospodarki centralnie sterowanej
    ryzyka są od dawna zdefiniowane i nic nowego się nie wydarzylo
    w gospodarce wolnorynkowej nie obowiązuje zasada: jak Kali zarabiać to dobrze i Kali nie musieć dywersyfikować źródeł przychodów, nie musi rozsądnie gospodarować i ok. 30% dochodów bezpiecznie inwestować jako zabezpieczenie na czas kryzysu – a jak Kali okresowo przestać lub mniej zarabiać to Kali mieć prawo utracona kasę dostawać
    otóż nie, podatki innych obywateli mają służyć wyłącznie celom podstawowym i im wspólnym a nie gwarantowaniu pokrywania strat wybranej grupy w tym przypadku przedsiebiorcow
    I to nie jest kwestia demokracji w sensie nacisku i wymuszania przez grupy interesu tylko swoiste liberum veto przymuszonego-darczyńcy części podatków Państwa

    1. Łatwo się pisze Obywatelu. Widać teoria z podręczników do ekonomii odrobiona 5. Ale chyba obywatel to czysty teoretyk, albo ktoś z budżetówki bo prowadzenie biznesu jak życie nie jest czarno białe, a branże są różne np turystyka, która po d. dostaje najmocniej.
      Piszesz ” nie gwarantowaniu pokrywania strat wybranej grupy w tym przypadku przedsiębiorców”
      Zauważę, że przedsiębiorcą mikro i małym gospodarka polska stoi, a ty sugerujesz żeby padł znaczny %takich działalności skoro „partacze” nie mają oszczędności…. Obywatelu więcej empatii gospodarczej życzę.

    2. Wszystko się zgadza, oczywiście nikt mnie nie przymusza, aby prowadzić swój biznes, mogę iść do pracy i być najemnikiem, ale ktoś musi być pracodawcą. Pracownik wraca z nart z Włoch państwo wysyła go na kwarantannę, a pracodawca ma za to płacić, czy to nie jest ” nacisk i wymuszanie” w celu zaspokojenia interesu pracownika. Idąc dalej tropem nacisków i wymuszeń, nie ma korona wirusa pracownik na nartach łamie nogę 1,5 miesiąca gips i 1,5 miesiąca rehabilitacja w sumie 3 miesiące nie ma go w pracy 1 miesiąc płaci pracodawca potem ZUS, ale za te 3 miesiące kiedy pracownika nie było w pracy urlop wypłaca pracodawca.
      Australia bogaty kraj, tam każdy pracownik ma zapewniony urlop, tylko zasada jest taka nie pracujesz nie zarabiasz może wspomniane 30% pracownik powinien na urlop odkładać ?

  2. Niby prawda co pisze obywatel,
    ale jeśli przedsiębiorca upadnie to OBYWATEL sfinansuje pomoc i zapomogę dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy i pracowników jakich miał, ta pomoc (świadczenia) jak dowodzi doświadczenie będzie trwała minimum 6 miesięcy. Powtarzam MINIMUM. I upadek wielu małych firm doprowadzić może do upadku kilku średnich oraz wzmocnienia (jeszcze większego) korporacji które na OBYWATELU (Państwie) wymogą pomoc w taki czy inny sposób strasząc zwolnieniami grupowymi (znów zapomogi dla bezrobotnych) oraz cofnięciem inwestycji.

    Słowem w mojej skromnej opinii Państwu (OBYWATELOWI) opłaca się pomóc przedsiębiorcy (także obywatelowi) gdy temu widmo bankructwa zagląda w oczy nie przez jego bezmyślność tylko przez epidemię której przewidzieć nie mógł.

  3. A cóż Obywatel taki zjadliwy niczym hiena ? Mózg mały i wyobraźni nie starcza ?
    Tendencyjność rodem z komuny…

  4. Szanowny Panie, ma Pan całkowitą rację, tylko tyle że gospodarki o jakiej Pan pisze niestety nie ma! Oczywiście przedsiębiorcy są sobie w stanie poradzić, ale bez pracowników, którymi obarcza ich państwo w czasie kiedy nie mają żadnych przychodów. Gdyby mógł ich po prosto zwolnić, jak zapewne zrobiłby to Kali, bo przecież kto nie pracuje ten nie je, przedsiębiorcy nie musieliby o nic prosić. Myślę, że walka jaką toczą, to walka głównie o ich pracowników, którym chcą zapewnić spokój w tych trudnych czasach bez potrzeby dodatkowych trosk o miejsce pracy.

  5. to przykre ,że rządzący zwlekają z pomocą dla przedsiębiorcow, medialnie obiecują miliardy, pan prezydent ze zrozumieniem i troską co chwila lansuje się w TVP i nic z tego nie wynika.
    pragnę zauwazyć ,że ta pomoc nie dotyczy tylko pracodawców ,celem jest utrzymanie miejsc pracy pracowników w czasie zapaści gospodarczej wywołanej epidemią .
    Jestem mikroprzedsiębiorcą, płacę coraz wyższe podatki, składki na ZUS a nie mam żadnego wpływu na to ,jak te pieniądze będą wydatkowane, a co gorsza świadomość społeczna rządzących jest podobna do tej ,prezentowanej przez autora poprzedniej opinii, podpisanej obywatel

  6. Kiedy zostanie zawieszony obowiązek płatność i metodą split payment. Ta metoda blokuje nam środki na bieżące opłaty. Środki na tych kontach są zablokowane praktycznie przez miesiąc i służą tylko do 2 płatność i ZUS i podatki. Ta metoda powinna być natychmiast zlikwidowana.

  7. Bardzo sluszne rozumowanie. Tak uważam, choć jestem tzw mikro przedsiebiorcą zatrudniającym 5 osób. A osobiście nie wierzę, że ta cała tarcza zadziała, jesli wogole zadziała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *