Bank w kieszeni. Jesteśmy coraz bardziej cyfrowi

Bank w kieszeni. Jesteśmy coraz bardziej cyfrowi

Bank w kieszeni. Jesteśmy coraz bardziej cyfrowi

Klienci banków są coraz bardziej cyfrowi. Około 80 proc. internautów korzystanie z usług bankowych, a jedynie 28 proc. z nich odwiedza placówki bankowe – wynika z raportu “Portfel Polaka” opublikowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej.

Jak podkreśla Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej, klienci banków są coraz bardziej cyfrowi.

„Około 52 proc. respondentów posiadających smartfon, dokonuje przelewów przy jego użyciu. Coraz rzadziej natomiast odwiedzamy placówki banków – przyznaje się do tego 28 proc. respondentów naszego badania, z czego 34 proc. nie pamięta terminu ostatniej wizyty” – mówi prezes IGE.

Dodaje, że respondenci chętnie zarządzają finansami przy użyciu laptopa lub smartfona. Jest to sygnał dla sektora e-finansów do zwiększania dostępności i poszerzania udogodnień cyfrowych dla konsumenta.

Sass – Staniszewska uważa, że kluczem do sukcesu jest całkowicie scyfryzowana ścieżka klienta, bo to ona decyduje o poziomie postrzegania nowoczesności i przyjazności banku.

Jak wynika z raportu „Portfel Polaka”, posiadanie konta w przynajmniej jednym banku deklaruje 80 proc. badanych. Najrzadziej korzystanie z usług bankowych deklarują mieszkańcy wsi, a także osoby w najstarszej i najmłodszej grupie wiekowej. Tu odsetek posiadaczy konta bankowego utrzymuje się w przedziale 55-60 proc.

W przypadku konsumentów korzystających z urządzeń mobilnych, z usług przynajmniej jednego banku korzysta 9 na 10 osób. Najczęściej badani konsumenci deklarują korzystanie z usług takich banków jak: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Pekao SA i Millenium Bank.

Polacy wykorzystują swoje konto internetowe do realizacji średnio dwóch aktywności związanych z finansami. Najczęściej przez Internet konsumenci robiąą przelewy (61 proc.). Wykonywanie przelewów za pomocą smartfona zadeklarowało 52 proc. posiadaczy tych urządzeń, przy czym aż 41 proc. realizujących m-przelewy wskazało, że są to zwykle takie same przelewy jak klasycznie realizowane na laptopie, a 27 proc. wskazało, że w zasadzie większość przelewów robi już korzystając ze smartfona.

Jeśli chodzi o najczęstsze formy płatności realizowane na co dzień w rożnych okolicznościach, Polacy wskazali płatność karta? (28 proc.), następnie gotówką (27 proc.) oraz przelewem (18 proc.).

Najczęściej wykorzystywaną przez Polaków metodą płatności okazała się płatność kartą płatniczą, która wybrało jako dominująca 28 proc. badanych. Co ciekawe, płatność kartą jest najpopularniejsza wśród osób w wieku 45-54 lata.

Według IGE, popularność e-płatności przekłada się na spadek ilości gotówki w portfelu. Aż jedna czwarta badanych przyznała, że w ogóle nie nosi przy sobie gotówki.

Najczęściej wskazywana przez Polaków kwota posiadanej gotówki w portfelu to kilkadziesiąt złotych. Banknoty i monety częściej posiadają w kieszeni osoby w wieku 25-34 lata (30 proc.).

źródło: www.kurier.pap.pl


Silk Road Poland