Bądźmy solidarni. Nie tylko z Wuhan

Solidarni z Wuhan

Solidarni z Wuhan

Koncertem charytatywnym nie da się zatrzymać koronawirusa ani go pokonać. Ale można pokazać, że w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia potrafimy się jednoczyć i wspierać.

Warszawska Izba Gospodarcza od 1989 roku buduje w regionie silny samorząd gospodarczy.

Trzydzieści lat zrzesza firmy, promuje wolny rynek, kontaktuje przedsiębiorców, organizuje targi, konferencje… Motto WIG brzmi: Wspieramy rozwój przedsiębiorczości.

Gdzie tu miejsce na koncert?

Nie planowaliśmy go, przedstawiając podczas Gali Noworocznej zamierzenia Izby na jubileuszowy, trzydziesty rok działalności. Ale 25 stycznia nikt z nas się nie spodziewał, że plany na 2020 rok posypią się jak popiół, a wydarzenia potoczą pod zabójcze dyktando koronawirusa.

Zagrożenie motywuje

Zaraza dopadła Chiny, ale mogła dopaść nasz kraj lub każdy inny. To wtedy zdecydowaliśmy, że pora na gest solidarności z naszej strony. Zareagowaliśmy spontanicznie – organizujemy koncert charytatywny z Wuhan! Pomysł skonsultowaliśmy z partnerami WIG, organizacjami przedsiębiorców w kraju i zagranicą. Zaprosiliśmy do współpracy kilkadziesiąt izb gospodarczych, które włączyły się w promocję przesłania akcji. Jej symbolicznym, muzycznym finałem miał być koncert charytatywny w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Za niecałe trzy tygodnie od pomysłu!

Liczy się GEST

Przesłanie koncertu: w obliczu zagrożenia epidemiologicznego wszyscy jesteśmy równi. Apelujemy: nie bądźmy obojętni, nie mijajmy problemu tylko dlatego, że zaistniał osiem tysięcy kilometrów od nas. Wirus nie uznaje granic. Atakuje globalnie. Padło na Wuhan, miasto – symbol gospodarczego rozwoju, a obecnie symbol cierpienia, poświęcenia i walki mieszkańców dotkniętych epicentrum plagi koronawirusa. Jako przedsiębiorcy i mieszkańcy Warszawy nie zapominamy o znaczeniu pomocy płynącej z serca, dlatego cały dochód z koncertu zostanie przekazany na zakup materiałów higienicznych na potrzeby personelu medycznego pracującego w polowych szpitalach w Wuhan.

Realizacja spontanicznego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki życzliwości sojuszników. Dyrekcja Filharmonii Narodowej udostępniła salę koncertową, a pracownicy wspierali nas na każdym etapie organizacji. Patronat nad wydarzeniem objął Polski Komitet Olimpijski. Koncert wsparła także fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak z mocą przekonywał: – Dajmy wyraz solidarności i troski wobec globalnego problemu. Zagrajmy dla Wuhan i 500 milionów Chińczyków pozostających w domach. Pokażmy kolejny raz, że potrafimy się łączyć dla tych, którzy potrzebują wsparcia.

Muzyka łączy

I zagraliśmy! W czwartek 27 lutego, w wielkiej Sali Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Inicjatywa wywołana odruchem serca, poczuciem solidarności z potrzebującymi w Wuhan okazała się artystycznym wydarzeniem.

Wystąpili: Vadim A. Brodski, Black Hills, Julia Gąsiorkiewicz, Anna Krysztofiak, Maria Pomianowska, Jan Wojdak, Adam Wolski z Golden Life, Marta Zalewska, Zuo, 2Late, 8 Hands Quartet. Koncert poprowadził Jarosław Kret. Tłumaczył Tomasz Langner.

Publiczność wypełniła salę Filharmonii Narodowej po brzegi. Liczną grupę stanowili przedsiębiorcy, przedstawiciele kilkudziesięciu izb gospodarczych. Każdy wspomagał jak mógł. Jedna z firm przekazała kilkaset litrów środka nowej generacji do dezynfekcji, inny członek Warszawskiej Izby Gospodarczej, OST Gromada udostępnił pokoje hotelowe wykonawcom spoza Warszawy. Do pomocy przyłączył się Lions Club Okręg 121 Polska. Na widowni, w geście solidarności, pojawili się olimpijczycy, reprezentanci kraju, przedstawiciele związków sportowych.

Jedyna taka inicjatywa

Przedstawiciele kilkunastu państw uznali ideę solidarności z Wuhan za ważną. Potwierdzili to obecnością na koncercie ambasadorowie, konsulowie, członkowie korpusu dyplomatycznego.

Liczną grupę zagranicznych uczestników wydarzenia stanowili Chińczycy.

Liu Guangyuan, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce podziękował artystom za niezapomniany występ a publiczności za wsparcie. Przypomniał znaczenie przysłowia „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej stwierdził, że w globalnym świecie mamy jedną wspólną ojczyznę – planetę Ziemia. Na mapie od Wuhan dzieli nas 8 tysięcy kilometrów, ale tu, w Filharmonii nie było granic, połączyła nas solidarność.

Ta forma okazania życzliwości okazała się jedyną na świecie. Media chińskie –telewizja, radio, prasa informowały o przesłaniu z Warszawy na szczeblu krajowym i regionalnym. Relację z koncertu przekazała m.in. państwowa telewizja chińska CCTV. Szacuje się że obejrzało ją ponad 900 milionów widzów! Zobacz relacje na www.yangshipin.cn oraz www.weixin.qq.com.

Dyplomacja samorządu gospodarczego została bardzo wysoko oceniona i przyjęta także przez społeczność chińską mieszkającą w Polsce. Pozytywne opinie dotarły do Warszawskiej Izby Gospodarczej również od wielu polskich sympatyków.

Przesłanie aktualne

Kilka dni po koncercie okazało się, jak aktualne staje się przesłanie o globalnym zagrożeniu. Wspierając poszkodowanych w Wuhan, solidaryzujemy się ze wszystkimi dotkniętymi działaniem koronawirusa na całym świecie. Epidemia koronawirusa oznacza problemy nie tylko w Chinach czy we Włoszech.

Apel Warszawskiej Izby Gospodarczej pozostaje aktualny: Nie omijajmy problemu! Bądźmy solidarni. Nie tylko z Wuhan.

red


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *